БОЉЕ РАЗУМЕВАЊЕ – ЕФИКАСНИЈА ПРИМЕНА
Када је својевремено доношен нови Закон о становању и одржавању зграда, у јавности се доста говорило о новинама које ће он донети у примени, и томе шта ће оне значити за власнике станова, али и пословних простора, у вишепородичним стамбеним објектима. Акценат је, углавном стављен на регистровање стамбених заједница и чињеницу да ће се о њима, уколико станари не могу да се договоре, убудуће старати професионални управници. Такође, било је речи и о накнадама које ће сви власници станова и локала у стамбеним зградама морати убудуће да издвајају, за управнике, текуће и инвестиционо одржавање, и то је тема, која се наметнула због чињенице да ће примена новог закона изискивати и додатне издатке за домаћинства.
Мањи акценат, међутим, стављен је на остале ствари који се овим законом уређују, па су тако многи термини и активности обухваћени њиме остали непознати или нејасни грађанима који би са њима требало да буду упознати.
Пре свега, законом се дефинише стамбена политика, и то, као правац деловања у циљу унапређења услова становања, обезбеђивања доступног становања за грађане кроз стамбену подршку и очување и унапређење вредности и квалитета стамбеног фонда, који је усклађен са општим усмерењима економског и социјалног развоја у републици Србији.
Један од веома важних елемената, чија ће пуна примена захтевати доста времена и средстава, и надлежних органа, али и стамбених заједница, односи се на енергетску ефикасност објеката, са циљем да се испоштују рокови према којима је држава одредила да све зграде до 2021. године добију енергетски пасош.
-Енергетска санација зграде јесте извођење грађевинских и других радова на постојећој згради, као и поправка или замена уређаја, постројења, опреме и инсталација истог или мањег капацитета, којима се не утиче на стабилност и сигурност објекта, не мењају конструктивни елементи, не утиче на безбедност суседних објеката и саобраћаја, не утиче на заштиту од пожара и заштиту животне средине, али којима може да се мења спољни изглед уз потребне сагласности у циљу повећања енергетске ефикасности зграде, односно смањења потрошње свих врста енергије применом техничких мера и стандарда на постојећим елементима зграде, уређајима, постројењима и опреми – стоји у закону.
_
О свему што ће се радити и спроводити у једној згради, о начинима на који ће се трошити средства која се сливају на заједнички рачун, радовима који ће се изводити, одлучује скупштина стамбене заједнице, а њени чланови су сви власници посебних делова, укључујући и власнике пословног простора, уколико је он саставни део зграде. Уколико је власник пословног простора правно лице у раду скупштине учествује његов законски заступник или лице које он овласти, наведено је у закону. Уместо власника посебних делова, изузев за пет изузетно битних одлука прописаних овим законом, на седници скупштине може да учествује у раду и гласа и члан домаћинства који је пословно способан или лице које је закупац посебног дела. Закон предвиђа и њихово изузимање, ако је власник обавестио скупштину или управника да не дозвољава да уместо њега у раду учествује неко други.
-Власник посебног дела који је издао свој посебни део у закуп трећем лицу, а уговорио је да треће лице учествује у трошковима одржавања и управљања зградом, дужан је да у року од 30 дана од дана издавања посебног дела у закуп обавести управника зграде да ће закупац учествовати у трошковима одржавања и управљања зградом – стоји у закону.
Скупштином председава лице које је изабрано за управника и које је обавезно да присуствује свакој седници скупштине, а седнице се морају одржавати најмање два пута годишње. Управник заказује седнице скупштине, али иницијативу за њено заказивање може поднети и сваки власник посебног дела. Ако управник не закаже седницу скупштине на захтев власника посебног дела у року од десет дана, власник посебног дела је може сам заказати, о чему обавезно обавештава управника.
Надлежност скупштине стамбене заједнице су бројне, а прва међу њима је избор и разрешење управника, односно о поверавању послова управљања зградом професионалном управнику. Такође, она доноси правила о међусобним односима власника посебних делова у стамбеној заједници.
-Скупштина стамбене заједнице доноси одлуку о узимању кредита, одређује висину месечног износа који плаћају власници посебних делова за потребе извршења послова из надлежности стамбене заједнице, и то на име трошкова одржавања, трошкова за рад органа стамбене заједнице и других трошкова, доноси програм одржавања заједничких делова зграде, доноси одлуку о организовању послова одржавања зграде, односно о поверавању послова одржавања заједничких делова зграде, као и предузимању радова на њима, затим доноси одлуку о одржавању земљишта за редовну употребу зграде, одлуку о физичко-техничком обезбеђењу зграде и ствари на земљишту које служи за редовну употребу зграде, о коришћењу заједничких делова зграде издавањем њихових делова трећим лицима или власницима посебних делова, о располагању заједничким деловима зграде, о начину коришћења земљишта које служи за редовну употребу зграде, унапређењу заједничких делова зграде, о осигурању, као и о постављању, односно уградњи ствари на заједничким деловима зграде и земљишту које служи за редовну употребу зграде и висини накнаде коју плаћају власници тих ствари – наведено је у Закону о становању и одржавању зграда.
Такође, скупштина усваја извештај о раду управника, односно професионалног управника, који посебно садржи приказ реализованих активности у односу на планиране, као и искоришћењу средстава за реализацију сваке од активности и доноси одлуку о висини накнаде за инвестиционо одржавање заједничких делова зграде и земљишта које служи за редовну употребу зграде. Закон прописује да скупштина одлучује на седници, али дозвољава могућност изјашњења путем писаних изјава ван седнице.
_
Када је реч о праву гласа, закон предвиђа да власник посебног дела има један глас у скупштини стамбене заједнице, а то значи да, уколико је неко власник више посебних делова зграде, то лице има гласова у скупштини онолико колико има посебних делова у власништву. Ово не важи када је реч о власништву над гаражом, гаражним местом или гаражним боксом, осим у случају да је то једини посебан део које једно лице поседује, и тада има право гласа, али само када се доносе одлуке које се тичу оног дела зграде у коме се налази гаража, гаражно место, односно гаражни бокс.
-Уколико је власник посебног дела недоступан, његов глас се не урачунава у кворум, односно укупан број гласова у поступку одлучивања. Сматра се да је власник посебног дела недоступан уколико се три пута узастопно не одазове на седницу скупштине стамбене заједнице на коју је уредно позван, а да при томе није обавестио управника, односно стамбену заједницу о разлозима свог неодазивања – наведено је у закону.
Уредним позивом сматра се истицање обавештења о дану, часу и месту одржавања седнице скупштине са предложеним дневним редом на видљивом месту у простору који је заједнички део зграде и који је у свакодневној употреби власника посебних делова. Ово обавештење, стоји у закону, мора се истаћи најмање три дана пре дана одржавања скупштине, осим у хитним случајевима у којима се обавештење може истаћи и на дан одржавања скупштине.
Треба нагласити да кворум за одржавање и рад седнице скупштине стамбене заједнице чини обична већина укупног броја чланова са правом гласа, али се, у случају да седница због недостатка кворума није одржана, она са истим дневним редом заказује најкасније за 30 дана, и у том случају кворум може чинити и 1/3 укупног броја гласова. Треба додати да се одлуке доносе простом већином, осим у случајевима одлучивања о располагању заједничким деловима зграде, поверавању управљања професионалном управнику и кредитном задуживању стамбене заједнице, када скупштина стамбене заједнице одлучује већином коју чине 2/3 укупног броја гласова.
Законом је прописана и одговорност стамбене заједнице, пре свега за штету која проистекне услед неизвршења или неправилног извршења послова који су у њеној надлежности, али и када није могуће утврдити од ког посебног или самосталног дела зграде потиче штета, када са стамбеном заједницом, за штету одговарају солидарно и сви власници посебних, односно самосталних делова.
Због тога је веома важно да сви учесници у процесу, уз права, буду свесни свог дела одговорности за функционисање стамбене заједнице, а сви се слажу једном – да је за пуну примену новог закона неопходно пре свега међусобно разумевање и да свако одради део посла из своје надлежности, јер је то једини начин да се избегну проблеми и живот и вишепородичним стамбеним објектима учини пријатнијим и квалитетнијим.
Мима Шешлак
*Пројекат „Нови закон-нова дилема: комшија или професионалац?“ суфинансиран је из буџета општине Смедеревска Паланка, а ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства*
Comments are closed.